Nadpis článku vás určite zaujal. Naozaj každý by chcel čo-to ušetriť a odložiť na horšie časy. Lacný fotograf môže potešiť peňaženku.  V nasledujúcich riadkoch by som vám rada priblížila, kde by sme mohli na fotografickej práci ušetriť.

Poďme bez omáčok rovno do praxe.

   Predstavte si, že si so mnou chcete dohodnúť fotenie. Moja práca bude lacnejšia, ak nemám webstránku(lebo tá stojí náklady na doménu a správu okolo 150€ – 500€/ročne), čiže mám len platformy, ktoré sú zadarmo ako Instagram, Facebook a Tiktok.  Keď už sa spojíme a dohodneme si termín fotenia, nebude to v ateliéri (prenájom fotoateliéru stojí okolo 4000€/ročne), keďže chceme lacnejšie fotenie a lacného fotografa môžeme fotiť vonku, čiže viete mať fotky len v teplých mesiacoch a bez súkromia alebo dnu…u Vás v obývačke napríklad, čo môže byť super fotolokácia, ale za splnenia 3 faktorov. O tom v ďalšom článku.
Foťák mám starší, ale stále fotí veľmi fayn. Trošku pomalšie ostrí a občas zamrze závierka, ale to nevadííí…síce nechytím krásnu momentku, lebo mi nechcelo práve vtedy dobre zaostriť, ale budem mať kopec iných záberov. Možno v nízkom rozlíšení, ale to nezistíte, keď tomu veľmi nerozumiete. Rozdiel v novej a starej technike je tisíce eur, tam sa dá ušetriť dosť.

   Aby som nezabudla na vzdelanie, keďže som do neho neinvestovala , nemám z kadiaľ vedieť o najlepších uhloch fotenia, netuším, ako čo najlepšie odhadnúť fotogenický potenciál klienta, moje technika fotenia a know-how sú, stručne povedané, základné. Neovládam postupy foto odborníkov. Ak sa jedná o svadobné fotenie. Tam myslím, že stačí, ak si predstavíme, že mám auto, o ktoré nie je postarané, je to starší model a keď ho šoférujem, nutnosťou je synchrónne modlenie sa s rôznymi pazvukmi motora. Sú dve alternatívy – buď nedôjdem, lebo mi v polke cesty skape, alebo sa na vašej nádhernej svadbe vyladenej do detailov ukážem na takomto ukážkovom modeli. Alebo auto ani nemám, môžem prísť MHD, ale teda bez komplexnej techniky, však stačí foťák a jeden objektív. Určite sa na Vašej svadbe  nepokazí, veď super funguje už 8 rokov.

   Keď sa dostávam k upravovaniu, čo je asi len cez víkend, keďže cez týždeň som stále v inej hlavnej práci, už tak či tak nie úplne kvalitných fotiek, prichádzam na to, že môj starší počítač nevládze natiahnuť všetky súbory a procesor sa čím ďalej, tým viac prehrieva. Software síce možno mám, lebo som v tomto prípade pustila z vrecka, ale netuším, ako v ňom robiť, takže to končí pár klikmi a je hotovo. Dlho trvá, počítač horí procesmi. Fotografie vám odovzdám iba na zdieľanom linku na disku, pretože nevidím dôvod investovať do krásnych drevených usb kľúčov s mojím logom.

A nevystavím Vám faktúru, lebo nevediem účtovníctvo, aby som ušetrila. Takže si to neviete dať do nákladov.

Páčil by sa vám takýto prístup a výstup z mojej práce? Už nech si odpovie každý sám.

Ušetriť sa dá, ale nedá sa očakávať rovnaká kvalita a komfort.

   Môj pracovný deň a procesy s ním spojené sa zložitosťou a komplexnosťou nelíšia od žiadneho povolania. Veľakrát som už počula vety ako: ,,Veď robíš, čo ťa baví.” ,,Musí byť skvelé mať svoje hobby ako prácu.” ,,To je ako keby si ani nepracovala.” ,,To je len pár cvakov. Za 5 minút to máš hotové.“ ,,Bude ťa to stáť len 10 minút“.  Áno, moje hobby je v skutočnosti mojou prácou a naopak. To však nevymaže všetky náklady a osobnú investíciu, ktorú do svojho povolania dávam. 

   Fotograf sa v prvom rade musí vzdelávať, keďže jeho práca má mať kvalitné výstupy. Nadobudnutie know-how a určitých schopností alebo “skills” v podobe rôznych kurzov a workshopov od profesionálov vo svojom obore je teda samozrejmosťou v profesijnom raste,  ako v každom obore. Druhý ukazovateľ, ktorý priamo vplýva na kvalitu fotografie, je technika, s ktorou fotograf pracuje. Profesionálna výbava fotografa sa rátať na tisíce eur. Fotoaparát, objektívy, svetlá, softboxy,statívy to všetko, a ďalšie je vlastne takým suchým zipsom pri práci fotografa. Nové rýchle a bezpečné XQD karty stoja 450€, vedeli ste to? Ak sa chce fotograf stále zlepšovať – čo je vítané – techniku mení za novšiu, lepšiu, výkonnejšiu a v neposlednom rade aj za bezpečnejšiu, Napríklad má fotoaparáty, ktoré majú dvojitú zálohu, ktorá môže doslova zachrániť krk. Keď už máme vzdelanie a techniku, zíde sa aj priestor, kde sa dejú čary a máme súkromie. Dostávame sa teda k ďalším nákladom, ako sú fotoateliér, technická výbava ateliéru, rekvizity k foteniu, údržba a energie spojené s nájmom. V prípade, že sa fotografovanie koná mimo ateliéru ako napríklad svadobné, je nutnosťou auto a pohonné hmoty. Žiaľ bez neho sa na miesto svadby fotograf nedostane. Keď už sme poriešili technické veci, ako každý podnikateľ v tejto krajine sa ani fotograf nevyhne povinnosti menom účtovníctvo a dane. S tým idú ruka v ruke náklady na mzdy a fakturačný systém, za ktorý sa samozrejme tiež platí. Útovník vychádza na 1000-2000€ / ročne.

Keď sa hľadá fotograf na svadbu, cena jeho služieb nie je výmyslom z rozmaru

   Fotka, ktorú vidíte ako výsledok z nášho príjemne stráveného spoločného fotenia prechádza úpravou, kde sú najväčšími investíciami jednoznačne software-y, bez ktorých by to nešlo a čas, ktorý každej upravovanej fotografii venujem. Nehovoriac o výkonnom počítači, ktorý dokáže s kvalitnými fotografiami pracovať. Úprava jednej fotografie môže trvať aj desiatky minút. Ako každý iný fotograf mám webovú stránku, kde si môžete prezrieť portfólio, informovať sa ohľadom cien alebo si prečítať tento blog. Prevádzka webovej stránky tiež nie je zadarmo. Keďže si prajem, aby ste ma na internete ľahšie našli, na scénu prichádzajú čas a náklady spojené s marketingom a sociálnymi sieťami, kde tiež prezentujem svoju prácu. 

   Z mojej odmeny za prácu sa teda platí toto všetko a ešte viac. Za môj čas strávený fotografovaním a následným upravovaním fotiek si vytrieďujem výplatu a taktiež peniaze, ktoré idú do rezervy, keďže môžem ochorieť, s čím ďalej súvisí práceneschopnosť. 

Ušetriť na výplate a žiť len z lásky a dobrého pocitu? Áno, to je sen všetkých nás romantikov

Samozrejme aj ja sa vždy pozerám na všetky cenové alternatívy mojich nákladov, ak sa to teda v danej situácii dá. Nikdy však nejdem na úkor kvality mojej práce. 

Preto keď sa povie fotograf, cena sa zjednáva veľmi ťažko.

   Teraz sa vám to môže zdať trochu pohlcujúce. Priznám sa, aj mňa to niekedy pohltí. Ak ste povolaním svadobný fotograf, cena vašich nákladov sa môže niekedy vyšplhať poriadne vysoko. Môj cenníkový systém vie byť však veľmi prívetivý. Ak sa Vám cena zdá vysoká, môžeme sa skúsiť dhodnúť na modifikácii balíčka vo forme menšieho počtu fotiek, či kratšieho času fotenia.

   Dúfam, že som vám takto pomohla viac pochopiť, prečo sa u fotografov cena nezjednáva. Aby sme to zobrali aj z inej perspektívy – napríklad v takom kaderníckom salóne by ste si asi tiež nevypýtali farbenie, ktoré stojí 80€ za 50€. Možno by ste ušetrili, ale odišli by ste zo salónu s fľakatou hlavou. Všetci musíme poznať svoje možnosti a zároveň si uvedomovať svoju hodnotu a tiež hodnotu svojej práce. Môže byť lacný fotograf dobrý, ale musia tam byť zákonite obmedzenia.

 

#fotograf cena, #fotograf na svadbu cena, #svadobny fotograf cena #lacny fotograf