Monika Labaš

  • rodinná
  • reklamná
  • svadobná
  • realitná

Moje meno je Monika Labaš, som portrétna fotografka so zameraním na svadobnú,rodinnú a reklamnú fotografiu.

Svet fotografie by úplne stratil zmysel, ak by neexistovali svetlo a farby, ktoré otvárajú našu myseľ a vyjadrujú naše emócie.

Milujem ľudí. Našla som sa v reklamnej, prezentačnej a business fotografii. Moje hobby je rodinná fotografia. A všetky skúsenosti viem zúžitkovať v najťažšej disciplíne, v svadobnej fotke, pre ktorú mám slabosť. Vaše fotky budú mať fashion nádych, ktorý docielim kreatívnym nasvietením a významným detailným post procesom (lightroom, photoshop) , tak aby bol výsledok prirodzený. Profesionalita a kvalita idú súbežne. Som perfekcionista, ktorý žije pre detail. Dávam si záležať, aby ste Vy alebo Vaša spoločnosť vyzerali dobre. Všímam si detaily ako rozopnutý gombík, či nesprávne prehodené vlasy. Na všetkom záleží. Inšpiráciou mi je osobnosť, ktorú fotografujem, projekt na ktorom pracujem, svadba na ktorej som. Dovoľte mi Vás trochu spoznať a ja Vás ukážem v tom najlepšom svetle.

Sledujem fotografické trendy vo svete, stále sa vzdelávam a aplikujem nové postupy. Som človek, ktorý nemá rád v živote rutinu, preto sa jej vyhýbam aj vo fotografii, vždy dostanete niečo nové, ale minimálne rovnako kvalitné.

Môj štýl je kvalita. Dávam si záležať na pestrosti a rôznorodosti fotiek. Docielim spontánne momentky, alebo pózy do ktorých Vás navediem kvôli kompozícii. Nie som LEN fotografka, budem Vás aj zabávať, sľubujem. Chcem, aby ste na fotkách boli uvolnení. Nie som LEN fotografka, budem Vás aj retušovať, prisahám. Chcem aby ste na fotkách vyzerali čo najlepšie. A tá vyrážka, či muffin na boku, nie je podstatný pre prirodzenosť fotky.

Venujem sa high-end retuši(to je taká, že je veľmi prácna, ale ju nevidíte, vo výsledku sa len jednoducho páčite sami sebe).

Každé fotenie je odlišné. Závisí od Vás, od miesta, od zámeru a od SVETLA. Moje fotky nemajú jednotný rukopis. Nerobím všetko cez kopirák. Niektoré sú tmavé, niektoré svetlé, niektoré detailné, iné sú takmer ako panoráma krajiny.

Predtým, ako urobím fotku, zväčša si ju skomponujem v mysli.

Vynikajúca profesionálna umelecká fotografia je kombináciou prostredia, predmetu a surovej emócie momentu. Skvelá fotografia sa nestane sama. Je to o starostlivosti, predvídaní, vnímaní detailov a pospájaní veľkého množstva myšlienok. Chcem, aby moji klienti boli spokojní so svojimi fotografiami nielen dnes, ale aj o 10 alebo 20 rokov. Toto je moja definícia fotografie.

Fotke sa profesionálne( to znamená za peniaze, a že ma to dokáže uživiť)  venujem od roku 2011, kedy som začala ako fotografka spolupracovať s vtedy najväčšou českou hostesingovou a modelingovou agentúrou hostess4u.cz na rôznych projektoch. Neskôr prišla spolupráca s českým Playboy magazínom a ďalší rok aj veľké reklamné projekty. Fotenia pre lyžiarsku značku Volkl a automobilku Land Lover s masívnym tímom ľudí v Prahe boli elektrizujúce. Celý rok 2013 až 2014 som venovala cestovaniu a krajinkárskej fotografii. Organizačne a logisticky som sa podieľala na týždňových workshopoch pod záštitou austrálskeho a celosvetovo uznávaného fotografa, pôvodom z Japonska Kah Kit Yoong, ktorý úspešne opakovane publikoval v National Geographic. Nikdy som nemala tak odvážne predstavy, že sa vďaka foteniu pozriem na Nový Zéland alebo do odľahlých častí Škótska či do Austrálie alebo Tasmánie.

Fotenie krajiny naučí hlbšie rozumieť vzťahu svetla a tieňov, taktiež komponovať. Armádny režim skorého vstávania kvôli východu slnka na horách zas naučí disciplíne. Pre mňa to bola obrovská kapitola. A až neskôr som pochopila, ako som sa vďaka krajinkárskej fotografii zlepšila v portrétnej fotke.

Po všetkých fotografických štýloch( portrét, reportáž, krajina, produkt, reklama) som sa pustila do svadobnej fotografie. Vďaka predchádzajúcim skúsenostiam, som bola prekvapená aké je svadobné fotografovanie pre mňa prirodzené. Je najnáročnejšie a zahŕňa všetky foto-štýly. 

Svadba je jeden z najviac emotívnych a nezabudnuteľných momentov v živote človeka. A to je to, čo z fotiek robí v tom istom čase nadčasové a cenné vlastníctvo. Svadobná fotka je samostatná kapitola. Nie je to len o ovládaní fotografického remesla a kreativite, ale aj o komunikácií a schopnosti vytiahnuť z Vás to najlepšie. O zodpovednosti a schopnosti prijať akúkoľvek situáciu.

Mimo fotiek, aj keď viac-menej to má pre mňa úzky súvis, sa snažím stále zlepšovať a posúvať aj na grafickom poli. Zaujímam sa o tvorbu web stránok a aj videa. Najnovšie sa púšťam do programovania.

©2021 Monika Labaš