Svadobný fotograf je neuveriteľné povolanie. Každý začínal ako obyčajný hobby fotograf, ktorý fotí ľudí, prírodu, reportáž, ale pri svadobnej fotografii sa v krátkom časovom okamihu naučíte obrovské množstvo vecí a stretnete veľa fantastických ľudí. Aj keď to nie je všetko len o slniečkovaní a krásnych koláčoch, stále existuje mnoho skutočne úžasných vecí na tom, že som svadobný fotograf.

1. Je to pekná fotografická udalosť

svadobny fotograf, svadobny fotograf kosice, monika labas

Na rovinu, svadby sú úžasné udalosti, ktoré sa dajú fotiť. Nikdy sa nenudím, pretože sa vždy niečo deje a každá svadba je iná! Nielen, že sa konajú na krásnych miestach, ale sú tiež plné skutočných emócií. Môžem stráviť svoj deň zachytávaním šťastia, smiechu, radosti, očakávaní, vzrušenia a možno aj nejakého smútku. Je to deň plný fotografických príležitostí, z ktorých sa mi vždy zatočí hlava.

2. Môžem rozvíjať širokú škálu fotografických zručností

Ako svadobný fotograf sa ocitám pri fotení širokej škály štýlov. Veľa času strávim ako „žurnalista“ čiže reportážny fotograf, potom prejdem na fotografovanie portrétu, som režisérka a aj fotografka štylizovanej fotky, kde mi dvaja krásni. Fotím veľa detailov, aranžujem zátišie. Môžem urobiť nejaké zábery miest alebo stavby, ktoré vychádzajú z krajinných a architektonických foto-zručností. Dobrú fotku musím chytiť v slnečnej žiary, v tieni, daždi, či v snehu (ak mám šťastie!). Používam umelé svetlo alebo fotím takmer v tme. Učím sa byť veľmi univerzálnym fotografom, schopným prispôsobiť sa stále sa meniacim scenárom a svetelným situáciám!

3. Naučila som sa pracovať pod tlakom

Keď fotografujem, musím urobiť veľa rozhodnutí. Keď fotím počas svadobného dňa, musím tieto rozhodnutia robiť veľmi rýchlo a pozorne.

svadobny fotograf, svadobny fotograf kosice, monika labas

Niekedy musím byť 100% sústredená až na 14 hodín. Ak ste to nikdy neskúšali, môže to znieť ako nemožné. Ale ako vám môžu povedať skúsení svadobní fotografi, je to len o zvyku a rozložení síl. Človek si rýchlo zvykne pracovať pod tlakom. Rýchle rozhodovanie sa stane súčasťou Vašej povahy a naučíte sa pracovať a fotiť s oveľa väčším pokojom.

4. Rozprávam príbeh

svadobny fotograf, svadobny fotograf kosice, monika labas

Pri svadbe vystaviam celý príbeh priamo. Mám postavy, scény, akcie, emócie, a dokonca aj témy, ak sa zapozerám hlbšie. Ak fotky postupne rozprávajú príbeh, tak sa už ľahko tvoria svadobné albumy.

5. Stretávam sa s úžasnými ľuďmi

Svadobná fotografia je profesia postavená na ľuďoch, s ľuďmi a je to o ľuďoch. A často sa stretávam s ozaj neuveriteľnými ľuďmi. Existujú aj klienti, ktorí sa často stávajú viac priateľmi ako klientmi. Nielen, že sa s nimi stretnem kvôli najnutnejšiemu, ale mám tiež čas na nadviazanie skutočných vzťahov, čo mi robí prácu príjemnejšiu.

A potom sú ľudia okolo svadby, s ktorými sa stretnem kvôli organizácii, dekorácii a povolení. Stretávam sa s predajcami, prenájomcami, kvetinármi, kozmetičkami, kaderníčkami,  organizátormi, dekoratérmi a tak ďalej. Môžem vytvárať spojenia a kontakty, ktoré sú zdrojom podpory, rady a priateľstva!

6. Som svojim šéfom

svadobny fotograf, svadobny fotograf kosice, monika labas

Samostatná zárobková činnosť nie je prechádzka ružovou záhradou, ale je to zábava. Robím rozhodnutia. Organizujem si čas. Rozhodujem sa, či pyžamový deň bude v pondelok alebo v piatok, alebo oba dni :-). Ak tvrdom pracujem a uspejem, odmením sa. Extra bonus: môžem pracovať z domu alebo odkiaľkoľvek! Neviem čo je dopravná špička, ani pozerať na hodiny, kedy bude 17:00.

7. Môžem sa kreatívne realizovať

Svadobná fotografia odmeňuje kreativitu. Treba robiť veci občas inak. Nie všetko staré, rovnaké je dobré, niekedy je staré proste staré. A pretože som svojim šéfom, môžem robiť všetko, čo ma inšpiruje. Takýto druh slobody je to, čo kreativita potrebuje.

8. Môžem cestovať

svadobny fotograf, svadobny fotograf kosice, monika labas

Svadby sa konajú po celom svete a nevesty sú čoraz viac ochotné objednať si niekoho z väčšej diaľky, ak sa im páči práca fotografa. Byť svadobný fotograf znamená, že by ste mohli cupkať po celej krajine alebo celom svete. V zahraničí sú svadobní fotografi extrémne drahí oproti slovenským pomerom, a tak je stále bežnejšie, že aj po zaplatení nákladov na cestu, vyjde slovenský fotograf oveľa lacnejšie.

9. Fotografujem ľudí v ich najkrajší deň

Ľudia trávia nespočetné množstvo hodín prípravou a plánovaním svojho svadobného dňa a robia všetko preto, aby vyzerali čo najkrajšie. Majú na sebe fantastické oblečenie, všetky doplnky sú starostlivo vybrané, vlasy sú perfektné a make-up ich skrášľuje. Je to ako keby boli tými najprofesionálnejšími modelmi na jeden deň, ale ešte stále majú aj skutočné emócie!

10. Vytváram hodnotu

Nie veľa fotografov môže zaručiť, že sa na ich prácu budú ľudia pozerať aj o 50 rokov.

svadobny fotograf, svadobny fotograf kosice, monika labas

Svadobní fotografi môžu. Albumy, ktoré vyrábam pre svojich klientov, sa stávajú cennými rodinnými dedičstvami, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Vnúčatá si ich radi prezerajú (a možno sa chichotajú) svojim starých rodičov na ich svadobných fotografiách. Znamená to, že zasiahnem ľudí na veľmi dlhý čas.

Táto hodnota sa stáva čoraz viac uznávanou, pretože svadobné fotografie sa  zameriavajú čoraz viac na zachytenie pocitu zo svadobného dňa a skutočnú osobnosť páru. Veľa neviest tvrdí, že výber svadobného fotografa je jedna z najdôležitejších vecí pri príprave na svadbu.